Zincir Nasıl Çekilir - Resimli ve Videolu Anlatım

Tüm Maharetli Kadınlara Selamlar. Tığ işine merak salanlar, tığ işi örgü öğrenmek siteyenler için ilk basamak olan zincir çekme işlemini öğreneceğiz bu konumuzda. Nasıl yapılır atölyesinin tığ işi örgü öğreniyorum kategorisinde zincir nasıl çekili sorusunun cevabını arayacağız. Konumuz içinde zincir çekme nedir, Zincir nasıl çekilir, gibi sorulara ayrıntılı resimlerle, anlatımlı videoyla ve özgün anlatımla cevap bulmaya çalışacağız. Yani kısacası tığla zincir çekmeyi öğreneceğiz.

Zincir çekme nedir?

Yapılan her işin bir başlangıç aşaması vardır. Biz buna temel diyoruz. Bir bina inşa edilmeden önce temel atılması buna örnek olabilir. Tığ işi örgü örmenin de başlangıç aşaması, temeli zincir çekmedir. Mesela şişle örgü örmenin başlangıcı da örgüye başlama, yani ilmek atmaktır. Zincir tekniğinin ingilizce ismi Chain olarak yazılır. Literatürde zincirin kısaltması (Ch) olarak geçer. Çok basit ve zevkli bir etkinliktir zincir çekme.

Zincir Çekme nasıl yapılır? Zincir nasıl çekilir? - Chain (Ch) 1
Zincir Çekme – Chain (Ch) 1

Zincir nasıl çekilir? Ayrıntılı anlatım

Gelelim tığ işi örgü örmenin başlangıç aşaması olan zincir çekmenin nasıl yapıldığına. Zincir nasıl çekilir sorusuna detaylıca cevap arayalım birlikte. Öncelikle tığı doğru bir şekilde elimize alalım. Tığın ucundan itibaren yaklaşık 3 cm. aşağı kısımdan baş ve işaret parmaklarımızla tutmalıyız. Tığın kalan kısmı avucumuzun içinde kalabilir. İpi de sol elimizin işaret parmağına birkaç tur dolamak gerekiyor. Bunu elinizde uygulamaya başlayınca kavramak daha kolay olacaktır. Orta parmak, yüzük parmağı ve serçe parmaklar arasında ip sabit tutulduktan sonra ipin ucunda bulunan kısımdan kısa bir bölümü serbest kalması gerekiyor. Üstte kalan bölüm işaret ve sol başparmağınız ile tutacaksınız.

İpin ucu halka şeklinde olmak suretiyle, tığı halkadan geçirip ipin kalan kısmını elimizin içine alıyoruz. Tığın uç kısmını iple beraber bir tur attırıyoruz. Tığla ipi tekrar alıyoruz. İpi halkadan geçirip çekiyoruz. Bu şekilde zincirleme bir şekilde işleme devam ediyoruz.

Zincir çekme işlemi tamam. Zincir çekmeyi öğrendiniz. Şimdi sırada sık iğne nasıl yapılır anlatımı var. Kolay gelsin.

Zincir çekme resimli anlatım-Resim Galerisi

Zincir çekme nasıl yapılır videolu anlatım-Video Galerisi

Yazar Hakkında:

Uzun zaman önce uyandı içimde hobi merakı. Kadının yaratılıştan gelen eğilimiyle alakalı olsa gerek. Her kadın gibi maharetli yönümü keşfettim. Kendi çapımda yaptığım işleri neden paylaşmıyorum düşüncesiyle önce sosyal medya platformlarında, sonraları kişisel blog ve internet sitemde paylaşmaya başladım. O gün bu gündür çok çeşitli kadın el işi ve hobi üretimlerimi özellikle sosyal medyada Maharetli Kadın ismiyle sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

2 üzerinde düşünülen Zincir Nasıl Çekilir? Resimli ve Videolu Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir