Ters Sık İğne Nasıl Yapılır - Resimli ve Videolu Anlatım

Tığ işi örgü tekniklerine devam ediyoruz çok sevgili maharetli kadınlar. Bu işi kavramakta kararlıyız. Nasıl Yapılır Atölyesi içinde Tığ işi örgü öğreniyorum serisini yeni bir yazıyla, yeni bir teknikle sürdürüyoruz. Ters sık iğne nasıl yapılır? Daha önce aynı kategoride sık iğne nasıl yapılır, çakma sık iğne nasıl yapılır? Sorularına cevap aramıştık. her bir yazımız içinde; size daha faydalı olsun amacı güderek anlatılan konuyu en iyi şekilde kavramanız için hem ayrıntılı resimler hem de Maharetli Kadın Youtube kanalımızda hazırladığımız anlatım videoları yer almaktadır. Bu yazımızda da size en faydalı içeriği oluşturmak için çalıştık.

Ters sık iğne nedir?

Ters sık iğne, normal sık iğneden biraz daha farklı bir tığ örgü tekniğidir. Sık iğne örgüde uygulanan yönün tersi uygulanması söz konusudur. Bu farklılığı sebebiyle ters ismi eklenmiştir. Örgü bittikten sonra kenar tığlaması için kullanılır. Amigurumi yaparken de en temel tığ tekniklerindendir. Elbiselerin kol kısımlarında, eteklerin alt kısmında kullanılır ve örgüye güzel bir görünüm ve estetik verir. İngilizce adı reverse single crochet olarak geçer.

Örgüde ters sık iğne nasıl yapılır detaylı anlatım

Sağ taraftan (tığ gidiş yönünün arka kısmından) ilmeğe girin. İpi alın ve tığda olan iki ilmekten tek seferde çıkarın. Bu işlemi kenar tığlamanız bitinceye kadar aynı şekilde uygulayın. Ters sık iğnenin sık iğneden farkı, örgünün gidiş yönüne değil de geriye doğru örülmesi diyebiliriz. Bu kısa ve öz anlatım işinize yarayacaktır. Ancak her ne kadar öz de olsa, güzel de olsa anlatımla görme arasında fark vardır. Olayı anlatandan dinlemekle, bizzat o olaya şahit olmak arasındaki belirgin fark gibi. Diyoruz ki, bu tekniği hem fotoğraf hem de video hazırlayarak en iyi şekilde kavramanızı amaçladık. Yazımızın devamında resim galerisi ve kanalımıza ait videoyu dikkatlice izlemenizi öneriyoruz. Böylece önemli bir tığ örgü tekniği olan ters sık iğneyi siz de kolayca yapabileceksiniz. Kolay gelsin. Sevgiyle kalın.

Ters sık iğne yapılışı-resim galerisi

Ters sık iğne video anlatımı

https://youtu.be/H0qUL7tRYVs

Yazar Hakkında:

Uzun zaman önce uyandı içimde hobi merakı. Kadının yaratılıştan gelen eğilimiyle alakalı olsa gerek. Her kadın gibi maharetli yönümü keşfettim. Kendi çapımda yaptığım işleri neden paylaşmıyorum düşüncesiyle önce sosyal medya platformlarında, sonraları kişisel blog ve internet sitemde paylaşmaya başladım. O gün bu gündür çok çeşitli kadın el işi ve hobi üretimlerimi özellikle sosyal medyada Maharetli Kadın ismiyle sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir