Sık İğne Nasıl Yapılır - Resimli ve Videolu Anlatım

Merhaba Sevgili Maharetli Kadınlar
Nasıl Yapılır Atölyesinde yeni bir Temel Eğitim dersi ile beraberiz. Sık iğne nasıl yapılır? Resimli ve videolu anlatım. Özellikle yeni başlayanlar için faydalı olacağını düşündüğümüz zincir çekme, çakma sık iğne, trabzan, ikili trabzan, üçlü trabzan tığla örgü tekniklerinin yer aldığı atölyemizdeki konularımızdan biri Sık iğne tekniğini beraber öğreneceğiz.

Sık iğne nedir?

Sık iğne tığla örgü tekniği bilindiği üzere bir çok modelde kullanıllıyor. Bu nedenle önemli gördüğümüz bu konuyu en güzel bir şekilde hem ayrıntılı resimlerle, hem de Maharetli Kadın youtube kanalımızda da yayımladığımız videolu anlatımımızla göstermeye çalıştık. Sık iğnenin ingilizcesi Single crochet olarak geçer. Sık iğnenin kısaltması ise (Sc) şeklindedir.

Sık İğne (Sc) Single crochet 5
Sık İğne (Sc) Single crochet 5

Sık iğne yapmanın püf noktaları nelerdir?

Sık iğne tekniğinde en önemli hususlardan biri bu modeli çok düzgün ve intizamlı yapmaya gayret göstermektir. İpi dolayarak yaptığımız trabzan modelini biliyorsunuz. Sık iğnede tığa ipi dolama yok. Tığı batırıp çekmek suretiyle sık iğne yapılmış oluyor. Dikkat edin; ipi dolamadan tığı direk batırıp ipi çekmek.

Sık iğne nasıl yapılır? Ayrıntılı anlatım

Yeni başlayan olarak sık iğneyi uygulamak için önce zincir çekiyoruz. Zincir çekmeyi öğrenmek için Zincir nasıl çekilir? Konumuza göz atabilirsiniz. Zincir çektikten sonra ilk zincire ip dolamadan tığı batırıyoruz.

Şimdi ipi dolayarak ipi iki halkanın arasından geçiriyoruz. İsterseniz uçları birleştirip halka oluşturabiliriz. Önce ip dolamadan batırıyor, ardından ip dolayarak tığ ile ipi iki halkadan geçiriyoruz.

Şunu da belirteyim. sık iğnenin düzgün çıkması için ikinci aşamada ipi doladıktan sonra tığla ipi çekerken sıkı çekmek gerekiyor. Bu kadar basit.

Videoyu izleyince daha iyi anlayacaksınız.

Sık iğne yapımı resimli anlatım-Resim Galerisi

Sık iğne nasıl yapılır anlatım videosu-Video Galerisi

Yazar Hakkında:

Uzun zaman önce uyandı içimde hobi merakı. Kadının yaratılıştan gelen eğilimiyle alakalı olsa gerek. Her kadın gibi maharetli yönümü keşfettim. Kendi çapımda yaptığım işleri neden paylaşmıyorum düşüncesiyle önce sosyal medya platformlarında, sonraları kişisel blog ve internet sitemde paylaşmaya başladım. O gün bu gündür çok çeşitli kadın el işi ve hobi üretimlerimi özellikle sosyal medyada Maharetli Kadın ismiyle sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

3 üzerinde düşünülen Sık İğne Nasıl Yapılır? Resimli ve Videolu Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir