Örgü Başlama Nasıl Yapılır - Resimli ve Videolu Anlatım

Selamlar sevgili maharetli kadınlar. Örgüyle sevgi işleyenler. Şişle örgü örme merakı içinde olan hobiseverlerimiz için oluşturduğumuz İki Şişle Örgü Öğreniyorum kategorisi içinde Örgü Başlama Nasıl Yapılır? Resimli ve Videolu Anlatım yazımızla sizlerle birlikteyiz. Biliyorsunuz tığ işi örgü tekniklerini de sitemizde Tığ İşi Örgü Öğreniyorum kategorisinde paylaşıyoruz. Nihaî amacımız kadın hobileri olarak akla gelebilecek tüm faaliyetleri gücümüz ölçüsünde uygulamak ve sizlerle paylaşmak inşallah. Bu yazımızda da tarif konumuzla ilgili ayrıntılı resim ve kısa anlatım videomuza yer verdik. Sıkılmadan, hızlı bir şekilde hemen örgü örmeye başlayacaksınız. Haydi o zaman elimize şişlerimizi alalım.

Şişle örgü başlama
Şişle örgü başlama

Örgü başlama nedir? İlmek atmakla aynı mıdır?

Çok farklı örgü örme tekniği olduğunu biliyoruz. Örgü örme teknikleri arasında belki de bilinen en eski ve günümüzde de en popüler teknik iki şişle örgü örme tekniğidir. İki şişle örgü örmenin ilk adımı ise şiş örgü ilmek atma tekniğidir. Biz buna örgü başlama diyoruz. Yani iki şişle örgü örmeye başlarken muhakkak önce örgü başlama yapacağız; yani ilmek atacağız. Bakalım ilmek nasıl atılıyor?

Şiş ilmek başlama
Şiş ilmek başlama

Şiş ile ilmek nasıl atılır? Ayrıntılı anlatım

İlmek atmak ya da örgüye başlamak için önce ipi, başparmak ile işaret parmağı arasına alın. İki parmağınızı ipliğin iki tarafından geçirin ve birleştirin. Başparmağınızı ve işaret parmağınızı çektiğinizde iki ilmek ortaya çıkacak. Bu ilmekler şişe geçirilir. Sonraki ilmeklere geldik. İpin bir ucu başparmakta öbür ucu işaret parmağında olacak. Şişi önce başparmaktan tarafa, daha sonra da işaret parmaktan tarafa batırıp ilmek çekin. Sonra şişten alın. Örmeyi düşündüğünüz modelin kaç ilmekten oluştuğunu öncelikle biliyor olmalısınız. O ilmek sayısı kadar ilmek şişe alınacak ve örgüye o ilmek sayısıyla başlanacak. Örgüye başlamak bu kadar kolay.

Örgü başlama resimli anlatım-Resim galerisi

Örgü başlama nasıl yapılır video galeri

Yazar Hakkında:

Uzun zaman önce uyandı içimde hobi merakı. Kadının yaratılıştan gelen eğilimiyle alakalı olsa gerek. Her kadın gibi maharetli yönümü keşfettim. Kendi çapımda yaptığım işleri neden paylaşmıyorum düşüncesiyle önce sosyal medya platformlarında, sonraları kişisel blog ve internet sitemde paylaşmaya başladım. O gün bu gündür çok çeşitli kadın el işi ve hobi üretimlerimi özellikle sosyal medyada Maharetli Kadın ismiyle sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

1 üzerinde düşünülen Örgü Başlama Nasıl Yapılır? Resimli ve Videolu Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir