İlmek Kaydırma Nasıl Yapılır - Resimli ve Videolu Anlatım

Maharetli kadınlar, merhaba. Bir tığ tekniği daha öğrenmek üzere beraberiz. Nasıl yapılır atölyesinin tığ işi örgü öğreniyorum bölümünden herkese selamlar. Bu yazımızda ilmek kaydırma nasıl yapılır, birlikte öğreneceğiz. Bundan önceki yazılarda yine tığ işi örgü teknikleri üzerinde durduk ve bir çok tekniği beraber öğrendik. Örneğin; sık iğne nasıl yapılır, çakma sık iğne nasıl yapılır, ikili trabzan nasıl yapılır, üçlü trabzan nasıl yapılır, tığ işi lastik örgü nasıl yapılır, hatta tığ ile zincir nasıl çekilir ve son olarak sihirli halka nasıl yapılır dersleriyle sizlere yararlı olmaya çalıştık. İnşallah bu yazımızda da sizlerin faydalanacağı bir ders çıkarırız.

İlmek kaydırma ne demek

İlmek kaydırmanın ne olduğu üzerinde duralım biraz. Tığ işi örgü modellerinde, modelin ana renginden farklı bir renkte iple örgünün üzerinden adeta yürüyerek çizgi çekmek, renkli bir kalem ya da boya ile boyar gibi boyamak gibi modele hareket, canlılık ve belirginlik kazandıran bir tekniktir. İllaki farklı renk iple yapmak zorunda değiliz. Aynı renkte iple de yapılabilir ve gayet güzel, sade bir belirginlik kazandırır. İngilizce slip stich olarak ifade edilir.

İlmek kaydırma nasıl olur
İlmek kaydırma nasıl olur

Örgüde ilmek kaydırma nasıl yapılır detaylı anlatım

Nasıl yapılacağını anlamaya çalışalım şimdi. Yaptığımız çalışmalardan fotoğrafladığımız yakın plan resimlerle ve özellikle tekniğin video anlatımıyla daha iyi kavrayacağınızı ve kolayca yapabileceğinizi düşünüyoruz. Ama yine de kısaca tarif edecek olursak; Örmekte olduğumuz örgüde ilmeklerin altına, zincirin alt kısmına tığı batırın. Tığa ip alın. Tığa ip alınca tığınızda iki tane ilmek oluştuğunu göreceksiniz. Doğru devam ediyorsunuz demek ki. Son bir hamle kaldı. Oluşan iki ilmeğin içinden ipi çekiyoruz ve model ortaya çıkmaya başlıyor.İlmek kaydırma bundan ibaret. Gayet kolay bir şekilde bunun da üstesinden geleceksiniz. Hepinize kucak dolusu sevgiler. Sağlıkla kalın.

Örgü ilmek kaydırma resimli anlatım-Resim galerisi

İlmek kaydırma nasıl yapılır video anlatım

https://youtu.be/uHleS0G3bAU

Yazar Hakkında:

Uzun zaman önce uyandı içimde hobi merakı. Kadının yaratılıştan gelen eğilimiyle alakalı olsa gerek. Her kadın gibi maharetli yönümü keşfettim. Kendi çapımda yaptığım işleri neden paylaşmıyorum düşüncesiyle önce sosyal medya platformlarında, sonraları kişisel blog ve internet sitemde paylaşmaya başladım. O gün bu gündür çok çeşitli kadın el işi ve hobi üretimlerimi özellikle sosyal medyada Maharetli Kadın ismiyle sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir