Haroşa Örgü Nasıl Yapılır - Resimli ve Videolu Anlatım

Yeni bir Nasıl yapılır Atölyesi konusuyla daha karşınızdayız. Şiş örgü tekniklerini anlattığımız seride yeni bir tekniği konuşacağız bu yazımızda. Yeni derken sitemizde yeni. Aslında eski bir örgü tekniği. Haroşa örgü nasıl yapılır? Ya da Haraşo örgü. Daha önceki yazılarımızda örgü başlama nasıl yapılır? dedik ve ilmek atmayı öğrendik. Arkasından düz örgü nasıl yapılır? Onu öğrendik. Madem o kadar ilerledik. Haroşa örgüyü de sıradan çıkaralım. Haydı bakalım.

Haraşo ne demek? Haroşa mı haraşo mu?

Evet sevgili bayanlar. Aranızda bir tartışma duyar gibiyim. Öğreneceğimiz bu örgünün adı haraşo mu haroşa mı? Haroşe diyenler de var. Önce onu bir açıklığa kavuşturalım. Hepsi doğru. Haroşa da, haroşe de, haroşa da aynı örgü için örgüseverler tarafından telaffuz edilen isimler. Ancak kelimenin aslına bakacak olursak, temeline inecek olursak Rusça kökenli olduğunu görüyoruz. Haraşo kelimenin aslı. Rusça’da haraşo iyi, güzel, tamam, oldu gibi anlamlara geliyor. Dilimize nasıl geçti, örgüyü Ruslardan mı öğrendik. Bu konular muallak.

Haroşa örgü nedir?

Kelimenin kökenine indik. Ama bir örgü türü olarak haroşa nedir, bunu konuşmadık. Haroşa örgü arkası da önü de ayni görünen örgü şeklidir. İngilizce karşılığı links links olup, literatürde kısaltması (ll) olarak geçer. Haroşa örgünün yüzeyi pürüzlü, dokusu çok yumuşaktır. Hatta bu sebeple bebekler için örülen örgü giysilerde haroşa örgü kullanılır. Atkı, kazak, süveter ve çeşitli bebek örgülerinde haraşo örgü tekniğine başvurulur.

Haroşa örgü nasıl örülür? Ayrıntılı anlatım

Hakkında verdiğimiz bilgilerin ardından bu örgü tekniğinin yapımına geçelim. Haroşa örgü nasıl yapılır? Sorusunun cevabını arayalım. Sağ elinizdeki şişi ilmeğin ortasından kendinizden tarafa batın. Sonra ipi, kendinize doğru dolayın. En sonunda ipi çekin ve ilmeği şişe alın. Örgünün örme şekli bu. İpin yönü örgü boyunca kendinize doğru olmalı. Örgüyü ördükten sonra elinize alıp ön ve arka yüzünü ayrı ayrı incelediğinizde göreceksiniz ki iki yönü de aynı. Demek ki haroşa ördünüz. Yani örgünüz doğru. Anlatma ek olarak daha iyi kavramanız ve bizzat örgü örme şeklini görmeniz için resim ve kısa vide hazırladık. Onları da dikkatle izledikten sonra bu işi kolayca yapacaksınız. kolaylıklar dileriz. Allah’a emanet olun.

Haroşa örgü resimli anlatım – resim galerisi

Haroşa örgü nasıl yapılır video galeri

Yazar Hakkında:

Uzun zaman önce uyandı içimde hobi merakı. Kadının yaratılıştan gelen eğilimiyle alakalı olsa gerek. Her kadın gibi maharetli yönümü keşfettim. Kendi çapımda yaptığım işleri neden paylaşmıyorum düşüncesiyle önce sosyal medya platformlarında, sonraları kişisel blog ve internet sitemde paylaşmaya başladım. O gün bu gündür çok çeşitli kadın el işi ve hobi üretimlerimi özellikle sosyal medyada Maharetli Kadın ismiyle sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir