Çakma Sık İğne Nasıl Yapılır - Resimli ve Videolu Anlatım

Çok sevgili maharetli kadınlar. Tekrar merhaba. Tığ işi örgü örme işine merak salıp yeni yeni bu işlere başlayanlar için Nasıl yapılır atölyesinde temel eğitimimiz devam ediyor. Önceki yazılarımızda en temelden aldık ve tığla zincir nasıl çekilir ve sık iğne nasıl yapılır konularında resimli ve videolu anlatımlar yaptık. Umarım faydalı olmuştur. Şimdiki yazımızda ise çakma sık iğne nasıl yapılır? Resimli ve videolu anlatımla dersimizi gerçekleştireceğiz.

Çakma sık iğne nedir?

Çakma sık iğne hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; tığ işi örgüde zincir çekmeyi öğrendikten sonra sık iğnenin ardında öğrenilmesi gereken tığ örgüsü yöntemlerinden biridir diyebiliriz. Literatürde trabzan, tekli trabzan gibi isimlerle anılır. İngilizcesi Half Double Crochet ve kısaltması (Hdc) şeklindedir. Ayrıca literatürde çakma sık iğne terimi de kullanılır. İngilizcesi Slip Stitch ve kısaltması (Sl St) şeklinde geçmektedir. Ancak örgü ile uğraşanlar arasındaki meşhur ismi çakma sık iğnedir. Merdivenlerin kenarlarındaki korkuluk anlamına gelen trabzan bir mimarlık terimidir aslında. Trabzan teriminin örgüde de kullanılması bu mimari yapıya benzetilmesi sebebiyle olabilir.

Çakma Sık İğne Yapımı - Half Double Crochet - (Hdc) - Slip Stitch (Sl St) 1
Çakma Sık İğne Yapımı – Half Double Crochet – (Hdc) – Slip Stitch (Sl St) 1

Çakma sık iğne nasıl yapılır? Ayrıntılı anlatım

Çakma sık iğnenin farklı isimlerle ifade edildiğini de belirttikten sonra gelelim çakma sık iğne nasıl yapılır konusuna. Bütün tığ işlerinde olduğu gibi zincir çekilerek başlanır. Tığ işi çakma sık iğne zincir çekilir ve tığa iplik dolanır.

Çakma Sık İğne Yapımı - Half Double Crochet - (Hdc) - Slip Stitch (Sl St) 2
Çakma Sık İğne Yapımı – Half Double Crochet – (Hdc) – Slip Stitch (Sl St) 2

Zincir üzerindeki halkanın içinden aldığımız ip geçirilir ve ip çekilir. Burada tığın üstünde üç tane ilmek oluşmalı.. Bu halde iken ip alınır ve üç ilmekten geçirip çekilir.

İşlem bu kadar. Kolay gelsin.

Çakma Sık iğne yapımı resimli anlatım-Resim Galerisi

Çakma Sık iğne nasıl yapılır anlatım videosu-Video Galerisi

Yazar Hakkında:

Uzun zaman önce uyandı içimde hobi merakı. Kadının yaratılıştan gelen eğilimiyle alakalı olsa gerek. Her kadın gibi maharetli yönümü keşfettim. Kendi çapımda yaptığım işleri neden paylaşmıyorum düşüncesiyle önce sosyal medya platformlarında, sonraları kişisel blog ve internet sitemde paylaşmaya başladım. O gün bu gündür çok çeşitli kadın el işi ve hobi üretimlerimi özellikle sosyal medyada Maharetli Kadın ismiyle sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

4 üzerinde düşünülen Çakma Sık İğne Nasıl Yapılır? Resimli ve Videolu Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir